Archetypy a čakry: Vnitřní pochopení je naše nejlepší medicína

30.01.2018

Samoléčba pomocí učení o čakrách a archetypech 

pic_weed03aneb Vnitřní pochopení je naše nejlepší medicína

„Psychologie pohádek je pole psychoterapie, součástí jungovské analytické psychologie. Vychází z přesvědčení, že pohádka je vyjádřením vnitřní povahy člověka, jakýmsi poselstvím, které chce být interpretováno.“  (FRANZ, Marie-Louise von. Psychologický výklad pohádek). 


Archetyp královny ve své síle, autenticitě, empatii a velkorysosti.

Jsou univerzální projekce všech emocionálních kvalit, které se vyvinuli z jádra lidské zkušenosti : kultivované a nekultivované vlastnosti uvnitř nás všech (síla a slabost, velkorysost a závist, láska a nenávist, odvaha a strach…) Udhalují naše světlo i náš stín, naše vnitřní i vnější světy.

Archetyp je typicky se projevující energie v člověku, která vychází z podvědomí, a která je nosičem neměnných vzorců chování. Ty jsme jako lidská bytost získali vštěpováním rodových a kulturních přesvědčení, určitých pevných postojů, reakcí, hranic, které jsme začali nasávat,  zaznamenávat a přijímat za své již od prenatálního období ve formě energií emocí matky a okolí.

Naše každodenní reakce v situacích ve světě „tam venku“ odrážejí konstelace archetypů v našich vnitřních emocionálních světech.

Znalost archetypů  nám pomáhá odhalit naše vnitřní šablóny, prvotní reakce,  na bázi kterých v běžných dnech života automaticky fungujeme. To nám poskytuje zpětnou vazbu, jak jsme se naučili s naší vitální sílou zacházet a jak ji adekvátně a kreativně využíváme a rozvíjíme ve svůj vlastní, ale i vyšší prospěch. 

Rozpoznáváním dynamiky archetypálních vnitřních programů v sobě můžeme objevovat různá zákoutí, odhalit tajemství a nové kvality. Tyto programy se všeobecně jeví v pozitivním aspektu – tvořivém, progresivním a stínovém – stagnujícím, destruktivním. Každý člověk na této planetě má možnost se konfrontovat s oběma stranami mincí a zároveň, každý z nás pociťuje osobní výzvy ale i dary na různých polích, ale i hladinách. Proto by se dalo říct, že jsme všichni na jedné lodi :)


Póly archetypů

Ani jeden z pólů není vysloveně špatný či dobrý. Je to z toho důvodu, že například vlastnost „trpělivost“ dokáže v oblasti našich rozhodnutí udělat jak progres, tak i destrukci, záleží na dané situaci a adekvátnosti použití. V praxi to může například vypadat tak, že když osoba (nebo i společnost či národ), která se po delší dobu zasekla na jednom místě a dlouhodobě „trpělivě snáší“ určité nekomfortní situace, (tzv. obětuje se kvůli jiným osobným výhodám a zdánlivému pocitu bezpečí na poli komfortní zóny) může zažívat ztrátu a stagnaci energie, pocity umrtvení a zacyklení. Touha po svobodě, naplnění a větší individuální tvorbě ve svém životě způsobí aktivaci průkopnické rebelské energie.

„Člověk se učí ovládat celou škálu protikladnch vlastností. Jejich ovládnutí znamená používat vlastnosti v pravý čas a na pravém místě. Stejná vlastnost, která je na pravém místě „božská“, stane se stínovou na nepravém místě a v nepravý čas. Neexistují žádné špatné vlastnosti ani žádné špatné síly, ale pouze špatně použité vlastnosti a špatně aplikované síly.“ Elisabeth Haich, Zasvěcení

Rytíř odvážně překonává společenské tabu, staré nefunkční vzorce, je ztělesněním vnitřní svobody a zároveň oddanosti vyšším cílům.

Rebelský archetyp může být například zosobněním síly, která nás vede k tomu, abychom odmítli nelegitimní vnější autority, vnější programování a vyrazili na odvážnou cestu ke zdroji své vlastní síly. Náš Rebel v nás udělá důležité kroky, které prolomí omezující bariéry, bránící tomu, abychom se cítili svobodně a tak si začneme prosekávat cestu do našeho vnitřního království. Začali žít svou osobní sílu a svobodu, objevili naše poklady, dary a talenty. Jako inspirace nám poslouží obraz nebojácného a věrného prince (archetyp rytíř) z pohádky, který svými činy a odvahou probudí spící království. Po trnité, zarostlé a vyčerpávající cestě dosáhne svého cíle – proseká zapomenutou cestu ke spícímu království a probudí ho, aby mohlo svému lidu opět vládnout s láskou, ctí a spravedlností. Gándhí a Martin Luther King, Jr., jsou příkladem silných rebelských archetypů. 

Ale pokud necháme naše vědomí rebele, bojovníka či rytíře sklouznout do stínového aspektu, může nás přimět, abychom se bouřili a žili v boji pořád a vynucovali si změny drastickým způsobem     (pomyslete na „vzpurné anděly“ v židovské, křesťanské a muslimské tradici). Důležité je zamyslet se nad adekvátností, míry  a rozsahem ničivé tendence rebelie v nás.

„Zvol vždy to nejlepší, nespokojuj se s podřadným. Rozlišuj krásné od škodlivého, pravdivé od falešného. Chceš- li být užitečná, musíš také dokázat plnou (vnitřní) silou bojovat proti stínům omylů. Ale tvoje vznešená a odvážná ochota bojovat nesmí nikdy zdegenerovat do hloupé haštěřivosti.“ E. Haich, Zasvěcení

Stejně tak archetyp královny/ krále vám může pomoci prosadit svou moc, převzít situaci, delegovat autoritu a jednat srdcem a  s dobročinností. Stínová královna/král se však  může dostat do role udělovače příkazů, spoléhat na vyhovění její/jeho požadavků, stavět se na piedestál, očekávat obdiv a posluhování a někdy i „jít přes mŕtvoly“. Jakmile se naučíme rozlišovat mezi dvěma póly – a jejich společným zdrojem – můžeme využívat konstruktivní sílu královny/krále a současně zmírnit a ovládnout stínový hněv.

Sebereflexí a introspekcí se postupně naše vnitřní ničivé tendence, rezistence a lpění rozpouští. Uvolněné rezervoáre využitelné životní energie tak můžeme použít k tomu, abychom víc svobodně a neomezeně tvořili, protože tvůrčí proces je základní výživa člověka, upevnili si tak i své zdraví a vztahy. Metamorfováním svých životních postojů se časem dostáváme na další úrovně prožívání (se) a přichází k nám nové vlny bytostního naplnění.


7 lidských výměnných stanic energie a jejich archetypy

Galaxie, Solární systém proudí ve vortexu. Všeobecně, víření je základní kvalitou pohybu jakékoliv energie.

7 lidských čaker můžeme definovat jako výměnné stanice vitální síly. Naše vitální síla skrze ně proudí jako vortex („vibrační vír“), stejně tak, jako se veškerá energie v kosmu pohybuje ve spirálách. Jsou modelem vzájemného plynutí jemných energií, jež prostupují veškerým životním prostorem. Čakry si můžeme představit i jako jezera zachytávající vodu stékající z hor. Vitální síla (ki, prána, čchi) se v čakrách kondenzuje, aby mohlo dojít k distribuci po těle a zase ven.

Každá čakra nese určitý kultivovaný a stínový nekultivovaný archetyp, který je definován nejčastěji automaticky prožívanymi emocemi, na základě kterých reagujeme ve vnějším světě. Projevené či potlačené emoce jsou provázené fyziologickými změnami (změna srdečního tepu, změna rychlosti dýchání, somatizace).

„Převzetí zodpovědnosti za omezující postoje, které blokují životní náboj a štěstí, uzdravujeme část sebe sama a přesouváme se do vyšších úrovní prožívání sebe sama. Čím zodpovědněji se stavíme k našemu osobnímu archetypu (naše téma a výzva), tím více máme k dispozici síly a energie pro naše zdraví, tvořivost a radost. Uvědoměním si své negativity se víc otevíráme, získáváme na psychologické síle a obnovujeme své zdraví. Všechny nekultivované  archetypy se mohou přetvářet vytrvalou prací s vědomím.“ z knihy Systém čaker

 Proč se zajímat o čakry?Untitled 1

Systém hlavních čaker a ostatních malých čaker, známých jako akupunkturní body byl používán přírodními národy tisíce let zpátky na místech rozšířených v rámci celé planety. Můžeme zmínit alespoň několik z nich jako jsou Mongolsko, Peru, Kolumbie (kmen Jaguáří lidé Kogi v Sierra Nevada de Santa Marta atd.) Funkce fyzického těla jsou závislé na aktivitě čaker. Jestli se rozhodneme zajímat se a zkoumat poslání čaker, stanou se pro nás přehlednou mapou v souvislosti se sebepoznáním a samoléčením, chápáním širších souvislostí na cestě ke svému středu a celostnímu zdraví.

Tajemný svět hormonů

V jóginské tradici se používá pojem nádí (spojnice, subtilní energetické kanálky), v tradiční čínské medicíně meridiánové dráhy.  Tyto kanálky vedou životní energii a propojují systém čaker (marmových a akupunkturních bodů), který nepřetržitě komunikuje s fyzickým tělem. Můžeme to přirovnat k vedení internetové konektivity, přes klasické kabely nebo k vedení elektrické energie, abychom mohli rozsvítit žárovku, či zapnout reproduktory.   Výměna informací tedy probíhá prostřednictvím kanálků a  dynamiky energie. Spolupracuje tady centrální (mozek a mícha) a autonomní nervový systém, který předává podněty endokrinním žlázám a ty pak produkují biologicky aktivní látky – hormony. Ty se podílejí na fungování našeho trávení, růstu, pohybu, psychické stability, reprodukci, početí, porodu, radosti atd.

Pulz nervových buněk

Hormony se rozvádějí krevním oběhem do různých míst po těle a vyvolají tam určitou typickou aktivitu. Výsledky působení hormonů na člověka se přenášejí zpět cévním oběhem k příslušné žláze. Nervovým systémem je informace přenesena do jemnohmotného těla a porovná se s původním podnětem. Výsledný stav je pak nervová a hormonální regulace. Cílem je zachovat rovnoháhu mezi podnětem a odpovědí. Tímto způsobem jsou funkce fyzického těla neustále závislé na aktivitě čaker.

Každá čakra má ⊝ negativní⊕ pozitivní archetyp. Odpovídá určitým vlastnostem a osobním výzvám. Z hlediska čaker každý archetyp odkazuje ke stupni rozvinutí osobní zodpovědnosti a míře schopnosti využít svou sílu, množství energie k tvorbě a seberealizaci v plné vitalitě.


Kořenová čakra

život a smrt 

„Pokud jste si stavěli vzdušné zámky – pokračujte. Vaše práce nemusí být ztracená. Nechte je stát, kde jsou. A vybudujte pod nimi základy.“ Henry David Thoreau

Souvisí s naším rodem, kořeny a se schopností identifikovat se s fyzickým světem. Souvisí také se sebejistotou, s tím, jak umíme ve světě fungovat jako samostatná bytost, postarat se sám o sebe, umět se uživit, uspořádat síly a platit složenky :) Jedním slovem, jsme plně uzemněni. Protože žijeme ve fyzickém světě – na hmotě záleží.

⊕ pozitivním Archetypem první čakry je Matka. Je pečující, soběstačná, laskavá a zodpovědná. Tento arceltic-mandalachetyp vyvěrající z našeho nitra je senzitivní a empatický vůči sobě a svému okolí, naslouchá a zajišťuje harmonii bdělosti. V praxi můžeme tyto vlastnosti rozvíjet a posilovat starostlivostí o naše vnitřní dítě. Emočně i fyzicky pro něj udržovat bezpečné místo v našem nitru, dovolit, aby k němu proudila hojnost. Když se nám to povede, bude pro nás jednoduché tyto vlastnosti poskytovat nepodmíněně i světu a lidem kolem nás.

⊝ negativním Archetypem první čakry je Oběť. Nemá dost osobní síly k uskutečnění vizí. Necítí vlastní stabilitu, soběstačnost a zodpovědnost za sebe. Spoléhá na vnější svět – na neustálou pomoc, hodnocení a spočívá ve stavu bezmocnosti. Stínovou emocí první čakry je strach a ten přebírá nadlvádu v tomto stádiu. Každá ztráta, zklamání, neúspěch a odloučení obětí hluboko otřese. Podvědomě se obeť pokládá za velice zranitelné dítě, které nemůže stát na svých nohách a postarat se o sebe, proto musí spoléhat na druhé a jejich pomoc.


Sakrální čakra

sexualita, emoce, hra-nice, hravost, radost ze života, flow

Tématem druhé čakry představuje, jak vnímáme míru všech věcí. To, jak si užíváme a těšíme se života, naše chuť do života a co si dopřáváme. Vyjádřuje naši kapacitu rozvíjení pocitu hojnosti. Co je pro nás moc a co je pro nás málo. Není oficiální míra všech věcí, je to velice osobní zkušenost. Jsme ale pod určitým vlivem míry společenských norem, úřadů, jsme pod vlivem vlády, kultury… Téma druhé čakry je také vnímání vlastní hodnoty a vytváření pružných osobních hranic. Pomáhají chránit naše vlastní hodnoty a budovat vztahy, ve kterých jsou respektovány naše potřeby i potřeby ostatních.

⊕  pozitivním Archetypem druhé čakry je Císařovna / Císař.

Doporučuji přečíst si knížku Cesta Císařovny od Christine Li, sinoložky a lékařky čínské medicíny, která díky pátrání po tajemstvích léčení a štěstí sepsala krásnou knihu o císařovně Wu Zhao, která vládla v 7. století n.l. Byla jedinou ženou, která kdy v Číně oficiálně panovala a která se v lásce o lékařské umění postarala o zachování starého vědění o sexualitě, medicíně a lékaře Sun Simiao, jehož v Číně dodnes uctívají jako „boha lékařství“.

Flow: Nakolik využíváme svůj potenciál, takový přísun hojnosti a financí k nám proudí.

Jonna Jinton

Císařovna/Císař v nás nás učí Sebeúctě. Prožít potěšení na všech úrovních existence. Vládne ve své síle, kráse, prožívá své emoce a vnímá jejich význam. Ví, že emoce jsou energie v pohybu a dovoluje jim proudit bez omezování a potlačování. Projevuje svou radost z hojnosti a prosperity, která k Císařovně/Císaři proudí a uvědomuje si, že sebepotěšení je otevření se proudu kreativity, propojení a všechny ty krásy, které prožije může pak velkoryse posílat po proudu dál a sdílet. Tvořivost je pro tento archetyp základní výživou.

⊝ negativním Archetypem druhé čakry je Mučedník. Sám se připravuje o jednoduchá potěšení. Je plný utrpení, viny, není schopný udělat změny ve svém životě, aby se mohl přestat stěžovat na nevyhovující podmínky. Stagnuje a neumí se pohnout z místa, lpí na přesvědčení, že je obětí osudu a utrpení v jeho životě přebírá nadvládu. Mučedník není schopný nechat odejít minulost a izoluje se. Vzdává se tvorby vlastního štěstí.


Solární čakra

vnitřní slunce – osobnost, sebeocenění, sebehodnota, osobní síla, rozhodnost, odhodlání

Krajina soláního pletence nás navádí k ocenění vlastních potřeb a odhodlání realizovat naše vize. Je sídlem síly vůle, aktivního přístupu k věcem a lidem, naší individuality. Učí nás o postavení ve své vlastní síle a vycentrovanosti. Na této úrovni máme jasno, jsme soustředění, mírumilovní a silní. Skrze dar hry a znouvuobnovené nevinnosti vnitřního dítěte se otevíráme poli nekonečných možností. Předpokladem velké osobní svobody je zodpovědnost a také vnitřní disciplína.

photo⊕ pozitivním Archetypem třetí čakry je Bojovník. Zdravý archetyp vnitřní mužské činnosti, je definicí ctnosti, silné vůle a cílevědomosti. Koncentruje na uskutečnění svých vizí a záměrů. Je plný tvůrčí energie, pomocí které plány manifestuje.  Je snem všech kultur, jako ztělesnění odvahy, vytrvalosti, odolnosti a oddanosti věci. Avšak bez dobrého krále je bojovník zodpovědný za nesmyslně vznikající násilí na planetě. Indigové děti jsou obvykle zrození s duší bojovníka, který má kolektivní smysl pro ukončení starých systémů, která nám neslouží.

⊝ negativním Archetypem třetí čakry je Sluha. Je ovládán stínem třetí čakry – studem. Nemá dostatečnou sebeúctu a odhodlání, jeho vůle je značně oslabená. Působí ustrašeně a podceňuje se. Zanedbává a přijímá málo sebeuznání. Proto posluhuje silnějším jedincům a neprojevuje se sebevědomě.


Srdeční čakra

Láska, vyrovnanost, přijetí, dobré vztahy (hlavně sám se sebou), mír

Potenciál této čakry spočívá v tvorbě láskyplných pout, avšak takových, které nespoutávají. Učí nás lásce k veškerenstvu a akceptaci jedinečnosti.krishnaradha

⊕ pozitivním Archetypem čtvrté čakry je Milovník/Milovnice. Na této úrovni jsme schopni se těšit, oceňovat a užívat si to, co je dobré, pravé a krásné, vidět skrytou krásu „pod povrchem“. Archetypu milovníka oživuje a oslazuje život, je připravený tančit a projevit svou lásku. Zůstává v kontaktu se svými pocity a úpřimností, oplývá štědrostí, otevřeností.

⊝ negativním Archetypem čtvrté čakry je Herec/Herečka. Skrývá temné pocity, projevují se tu skryté agendy moci a dominance, vyznačuje se slabými interpersonálními hranicemi, může se projevovat majetnicky a závisle, protože jeho definice lásky je velmi podmíněna.


Krční čakra

Kreativní identita, centrum komunikace a sebevyjádření. Jasné vyjádřování se, mluvit a být slyšen

Pátá úroveň systému čaker nám umožňuje pracovat s jasným a úpřimným vyjádřováním svých pocitů a potřeb. V této hladině je naše tvorba prezentována našim jedinečným a autentickým způsobem. Je to místo, kannelie_solis_motherearthde svůj vnitřek projevujeme směrem ven a vyjadřujeme naši pravdu a postoje. Problémy s pátou čakrou se somatizují v krajině hrdla.

⊕ pozitivním Archetypem páté čakry je Komunikátor. Je výřečný, úpřimný a pravdivý, otevřený a nebojí se být slyšen. Jeho síla spočívá v nebojácnosti ukázat světu své talenty a kreativně se projevit. Může se jednat o sdělování a inspiraci prostřednictvím umění (zpěv, malba, tanec, psaní, řečnický projev, herectví…). Komunikuje tedy skrze nástroj, který je jeho charakteru osobnosti nejbližší.

⊝ negativním Archetypem páté čakry je Tiché dítě. Drží si svou „důstojnou pozici“, která však častokrát může být ochrannou pózouPotlačuje svou přirozenost projevit se, protože má pocit, že když řekne hloupost, ztrapní se. Neprojevuje své pocity a neukazuje svá zranění, bolest a skrývá hněv. Bojí se ostudy, cítí se zranitelný a proto se raději skryje za zdi každodenních povinností a svou skutečnou vášeň, pravdu a integritu téměř neprojevuje.


Třetí oko

 důvěra hlasu své intuice, tvořivá síla vědomí, vize, moudrost, humor

„Intuitivní mysl je posvátný dar a racionální mysl je jeho věrnou sloužící. Vytvořili jsme společnost, která uctívá sluhu a na dar zapomněli.“ Albert Einstein

Úroveň třetího oka je sídlem vyšších duchovních sil. V této oblasti dochází k sebepoznávání skrze sebereflexi v širším kontextu. Naše osobní Já se proměňuje v něco transpersonální.

1224258-7⊕ pozitivním Archetypem šesté čakry je Jasnozřivec. Odhaluje své spirituální vlohy a dary k sebepoznání, které moudře využívá a kultivuje. Roste z moudrosti získané z prožitků a transformací bolestí.  Zkoumá význam existence a neztrácí přitom pružnost mysle a smysl pro humor. Využívá intuici k vedení a učí se jak interpretovat symboly, se kterými se denně setkává. Nebere se příliš vážně v souvislosti se sebedůležitostí, právě naopak, jasnozřivec je radostný a zvědavý pozorovatel veškerého dění světa uvnitř i vně.

⊝ negativním Archetypem šesté čakry je Intelektuál.  Intelektuál je tvrdohlavý, zpochybňující a stojí převážně v opozici vůči názorům jiných lidí. Znalosti jsou pečlivě nastudovány a vytrvale přesazovány. Snaží se ovládnout chaoz, drží si velký odstup od pocitů a je racio-centricky zaměřen.


Korunní čakra

sebeakceptace, univerzální identita, sjednocení, rozplynutí hranic, vnitřní cykly, prohloubení spojení se zdrojem bytí

V oblasti korunní čakry se propojujeme „vědomě“ fyzickým tělem s vyšší spirituální sférou. Hmotné tělo je ve své podstatě tvořeno energií a ta se projevuje do fyzických částí těla. Než se ale do těch částí projeví, tak se nejdřív projeví  do čaker a meridiánů. Tato úroven je most do kosmu, jádrem vědomí, nejvyššího potenciálu.

ramana-2⊕ pozitivním Archetypem sedmé čakry je Guru = učitel/průvodce. (sanskrtské slovo गुरू : guru „rozptýlí tmu nevědomosti světlem poznání“). Sprirituální průvodce nám pomáhá vidět věci z vyšší perspektivy,  jako celek, umožňuje odhrnout závoj strachu a nejistoty, abychom uviděli celkový obraz a význam záležitostí. Pomůže nám víc pochopit druhé a rozpouštět rezistenci, protože nám odhaluje skutečnost, že všechno, co nám tam venku vadí, je ve skutečnosti náš vnitňí nepřítel a my s ním pak lépe dokážeme v sobě navázat spojení a uzavřít se sebou mír.

⊝ negativním Archetypem sedmé čakry je Egoista. Je narcistický, staví svou osobnost na piedestál obdivu a nechá se uctívat. Rád se chlubí, neprojevuje vděčnost a hrdá arogance ho často doprovází na jeho cestě. Tento archetyp koná především v zájmu svého prospěchu, nezohledňuje zájmy jiných. Postoje jsou radikální, nevnímá širší souvislosti celku.


Věřím, že některá z témat se vás dotkla, stejně jako se dotkly mě. Archetypy jsou to proto, aby nám pomohli lépe identifikovat naše osobní, vztahové i pracovní výzvy, prozkoumat vlastní kvality (sebevědomí, uzemnění, zodpovědnost, vlastní hranice, vize a záměry, jasnou komunikaci, pružnost, velkorysost…). Rozvoj vnitřních kvalit nás posouvá k rozpohybování svých projektů, uvědomování si vlastní hodnoty, rozvíjení vlastní jedinečnosti a potenciálu. 

© 2018 Kristína Korecová
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky